دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7238
تعداد نوشته ها : 23
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

روز شمار هفته اول جنگ

در ساعت 12 به وقت بغداد مرکز فرماندهی جنگ در عراق دستور پرواز 192 بمب افکن و جنگنده را برای حمله به فرودگاه های ایران صادر کرد. بیست دقیقه بعد، صدام حسین در حالی که یک چفیه قرمزرنگ به سر داشت و نوار فشنگ به دور کمر بسته بود ، وارد اتاق عملیات شد. عدنان خیرالله وزیر دفاع عراق در گزارشی به او اعلام کرد: سرور من، جوانها بیست دقیقه قبل پرواز کردند.

صدام پاسخ داد: نیم ساعت بعد کمر ایران را خواهند شکست.

 

به این ترتیب، با ورود هواپیماها به داخل مرزهای ایران، جنگ هشت ساله آغاز شد. از ظهربه بعد، مراکز و پایگاه های هوایی ایران به طور غافلگیرانه ای مورد حمله قرار گرفتند که عبارت بودند از:

 

اهواز: در ساعت 45/13 میگ های عراقی باند  فرودگاه، سیلو، ماکرویو و ... را بمباران کردند.

 

کرمانشاه: در ساعت 50/13 فرودگاه و حوالی آن بمباران شد.

 

بوشهر: در ساعت 55/13 میگ های عراقی فرودگاه بوشهر را مورد حمله قرار دادند.

 

دزفول: در ساعت 14 باند پایگاه چهارم شکاری بمباران شد.

 

تهران: در ساعت 20/14 چهار فروند میگ عراقی به فرودگاه مهر آباد و پایگاه یک شکاری حمله کردند که باند پایگاه و شش هواپیمای نظامی مورد اصابت بمب قرار گرفت.

 

سنندج: در ساعت 30/14 فرودگاه، سپاه و چند نقطه از شهر بمباران شد.

 

همدان: هواپیماهای عراقی، پایگاه هوایی نوژه را بمباران کردند که به قسمتی از باند و انبار خساراتی وارد شد.

 

تبریز: پایگاه شکاری، پالایشگاه و نیروگاه برق تبریز بمباران شد.

 

اصفهان: کوه های اطراف ذوب آهن اصفهان توسط هواپیماهای عراقی بمباران شد.

 

نیروهای دشمن که در پشت مرزها آماده شده بودند از عصر این روز حمله خود را به ایران آغاز کردند. بعد از ظهر حجم وسیع آتش دشمن بر روی شهر خرمشهر شروع شد و بسیاری از مردم را به خاک و خون کشید. گزارش ها حاکی است که همه پاسگاه های مرزی زیر آتش عراق قرار گرفته و درخواست کمک از تمامی نقاط مرزی به مراکز نظامی بالاتر ارسال شده است.

 

آیت الله خامنه ای نماینده امام در ارتش در پیام رادیویی اعلام کرد: دولت دست نشانده و مزدور عراق تجاوز هوایی را به حریم جمهوری اسلامی ایران آغازکرد و به چند پایگاه هوایی حمله نموده است. ما تاکنون نخواسته بودیم حمله کنیم اما ارتش جمهوری اسلامی تجاوز این بعثی های دست نشانده را تحمل نمی کند و درس تلخی به صدام خواهد داد.


دسته ها :
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
X